Ezogelin Çorbası Tarifi

Anasayfa » Çorba Tarifleri » Ezogelin Çorbası Tarifi
Ezogelin Çorbası Tarifi

Oylama

12345

Hazırlama : 15 Dakika

Pişirme : 30 Dakika

Kaç Kişilik : 4

Eklenme Tarihi : 15.06.2016  |   Okunma : 1.184  |   Yorum : 0

Birçok yörenin “illa bizimkisi daha meşhur” tartışmasının yapıldığı ve harika bir tada sahip olan meşhur ezogelin çorbası aslında çok hüzünlü bir geçiş hikâyeye sahiptir. Bin bir şifa ve muhteşem bir lezzete sahip olan ezogelin çorbası tarifi ve meşhur hikâyesini sizler için hazırlayıp derledik. Öncelikle sizlere ezogelin çorbası için gerekli malzemeler ve nasıl yapıldığına dair bilgiler verelim, akabinde ise hikâyesi ile sizleri baş başa bırakalım.

Ezogelin Çorbası Malzemeleri

 • Et veya Kemik Suyu (10 su bardağı kadar)
 • Kırmızı Mercimek (2 su bardağı kadar)
 • Pirinç (1 fincan)
 • Bulgur (1 fincan)
 • Biber Salçası (1 çorba kaşığı kadar)
 • Domates Salçası (1 çorba kaşığı)
 • Soğan (2 baş)
 • Un (2 çorba kaşığı)
 • Sıvı Yağ (Dilediğiniz kadar)
 • Karabiber
 • Tuz
 • Kuru Nane (3 çorba kaşığı kadar)
 • İsteğe göre kırmızı veya pul biber de ekleyebilirsiniz

Ezogelin Çorbası Tarifi

Öncelikle temin etmiş olduğunuz soğanlar incecik doğrayarak sıvı yağ ile birlikte tencere içerisinde iyice kavurun. Akabinde unu da tencereye ilave ederek pembeleşinceye dek soğan ile birlikte kavurmaya devam edin. Et veya kemik suyunu da topaklanmasını engellemek için az miktar da yavaş yavaş tencereye dökerek karıştırın. Sonrasında ise karışımın tencere içerisinde kaynamasını bekleyin.

Kaynama gerçekleştikten hemen sonra bulgur, pirinç ve kırmızı mercimeği de tencereye ilave ederek karıştırın. Akabinde biber ve domates salçasını da bir kase içerisinde az biraz sulandırdıktan hemen sonrasında tencereye atarak karışıma ekleyin. Ocağın ateş seviyesini düşürerek iyice pişmesi için mercimeklerin patlamasını bekleyin. Pişirmeye devam ederken bol miktarda kuru nane ve gerekli baharatlarınızı da eklemeyi unutmayın. (Afiyet Olsun)

Ezogelinin Hikayesi

Dillere destan ezogelin efsanesi aslında ülkemizin doğusunda yer alan Gaziantep’in eski adıyla Uruş adı verilen bir yörede yaşayan kızın efsanesinden gelmektedir. Gerçek adı Zöhre olan bu kız gün geçtikçe Ezo Gelin adıyla da anılmaya başlanması meşhur çorbanın başlangıç tarihi olarak bilinmektedir. İsmi gibi bir o kadarda güzel olan Zöhre, Ezo Gelin ismiyle anılmış ve günümüze kadar efsane aşkı dilden dile yayılmıştır. Ağabeyi, sevdiği kızı kaçırarak evlenmesinden ötürü bedel olarak kızın ailesinde yer alan Şıda Hanifi adındaki yengesinin kardeşine verilen Ezo Gelin, günümüzde de halen doğu kısımlarında bu tür davalara karşın yapılan berdel evliliğince Hanifi ile sözlendirilir.

Zöhre (Ezo Gelin) her ne kadar bu evliliğe karşı gelse de, günlerce ağlasa da töreye ve yöre halkının tavrına karşın ailesine laf gelmesin diye mecburen bu evliliği kabul ederek boyun eğer. Düğünden bir müddet sonra razı gelmediği bu evliliğe baş kaldırıp tekrar köyüne ve evine geri dönerek buraya sığınır. Yıllar boyunca dul olarak yaşayan Ezo Gelin, dul olmasına rağmen her ne kadar yöre halkı bu tür kimselere kız vermek gibi bir kaçınma içerisinde olsalar da güzelliğinden ötürü gençlerin gözü kör bir kör olmuş ve Ezo Gelin’e birçok kez evlenme teklifi gelmiştir. Fakat Ezo ilk evliliğinde ki mutsuzluğundan ötürü bir daha evlenmeyi düşünmemiştir. Ağabeyi tekrar evlenmek istemesi üzerine töreler yine Ezo’yu derinden vurmuş ve buna karşın teyzesi oğlu Mehmet ile evlendirilmek istenilmiştir.

Her ne kadar buna karşı gelse de akraba kadınları sürekli Ezo’ya evlilik baskısı yaparak sonunda Ezo’yu evliliğe ikna ederek Suriye’ye gelin gönderirler. Mehmet’te berdel usulü gereğince kız kardeşi Selvi’yi Ezo’nun erkek kardeşine verir. Evlendikten sonra zor bir hayat geçiren Ezo, 6 kız çocuğuna sahip olur ve memleket hasreti sarar onu. Türkiye ve Suriye sınırlarında mayınların olmasından ötürü bir türlü geri dönemeyen Ezo Gelin 1952 yılında vefat etmiştir. Vasiyetinde yer alan “Ben ölürsem vatanımı görebileceğim bir yer beni defnedin” demesi üzerine Türkiye sınırına yakın bir yere defnedilen Ezo Gelin’in mezarı yıllar sonra yaşadığı topraklara defnedilmek üzere tekrardan açılarak doğduğu topraklara getirilmiştir.

Yıllar boyunca istemediği evlilikler ve vatan hasreti ile yanıp tutuşan Ezo Gelin, ölümünü bile yabancı topraklarda geçirmiş biri olarak günümüzde yöre halkı başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde yaşayan insanlar tarafından hikayesi ezbere bilinmekte.

İlgili Terimler :

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

TARİF KATEGORİLERİ

Tarif Kategorilerimiz

Günün Çorbası

İşte günün çorbası
Ezogelin Çorbası Tarifi

Ezogelin Çorbası Tarifi Ezogelin Çorbası tarifi.